Krásné ráno

„Budík! Aha, takže antibiotika.“ Vypadá to, že svítí sluníčko… Změřil jsem si teplotu: 37,2°C Paráda. Vyšel jsem na balkon. Fakt je tu krásně.

Šel jsem si udělat snídani, popovídal jsem si s tou paní, co je na krabičce od čaje – moc sympatická ženská tahle Babička Růženka.

Stojím u okna, čekám, až se mi udělá voda na čaj, pozoruju trpaslíky na zahradě, jak si užívají krásného rána, nakládají kopečky hlíny na své malé kolečko a někam ji odváží. To bude taťka naštvaný, že máme na zahradě krtka.

„Píp, píp, píp!“ Aha, to se dovařila voda. Zalít čaj a jdu zpátky nahoru do pokoje a cestou přemýšlím: Zatraceně, fakt jsem tam viděl trpaslíky? Trpaslíky? Vyšel jsem proto znovu na balkon, abych se přesvědčil o tom, co jsem viděl.

Samozřejmě, že jsem už žádné trpaslíky neviděl. Ale na druhé části zahrady stálo, schované za bezem, evidentně něco podstatně většího, než trpaslík.  To je snad kráva… Co hůř, byl to kůň! Za chvilku totiž vycouval zpoza toho velkého keře černého bezu a začal okusovat túje.

Takhle na dálku, vypadá docela hezky – dobře stavěný, bílý, jenom na hlavě má nějaký nádor… Do háje, vždyť je to jednorožec! Zamrkal jsem, v naději, že to pomůže a přelud zmizí… Jak hořce jsem se splet, bylo to ještě horší. Zpoza bezu vyběhla dvojce trpaslíků. Jeden měl v ruce lopatku a druhý před sebou tlačil kolečko s hlínou. Tak mě napadá, že to asi nebyla hlína…

Otočil jsem se, abych si došel pro foťák, abych si tu neplechu na zahradě vyfotil. No uznejte, tohle se přeci nevidí každý den!

Když jsem hledal fotografický aparát, spadl mi na zem příbalový leták od antibiotik. Se zájmem jsem se začetl…

„… V 1 z 10 000 případů může užívání těchto antibiotik způsobit mírné halucinace. …“

Jackpot? No tak abych si šel asi zase lehnout…

A venku se mezitím objevila duha…

 

Šperky, co vám chtějí vyprávět svůj příběh

V úterý 3. května proběhla v Galerii N vernisáž výstavy s názvem „Šperky vyprávějí příběhy“, představující práci sedmi umělců, z toho dvou jabloneckých rodáků.

Tvůrci vytvořili umělecká díla, která dala dohromady expozici několika desítek originálních šperků a doplňků. Všechny mají jedno společné – vybočují z řad toho, co jsme byli doposud zvyklí vídat. Neuvidíme žádné zlato a drahé kamení, naopak se setkáme s kombinacemi materiálů, které by někdo mohl považovat za vystavení nehodné – plasty, mosaz, porcelán, látky i kousky zvířat.

Právě postmoderna, která tvůrce ovlivnila, přinesla spojování nezvyklých materiálů a moderní technologie navíc usnadnily reprodukci kreseb či fotografií, proto můžeme vidět mezi exponáty kombinace porcelánu a stříbra, nebo sušené trávy a plastu.

Další věcí, kterou mají vystavené exponáty spojené, je jejich touha vyprávět vám nějaký příběh. Samozřejmě, že ty původní příběhy zná jenom sám tvůrce, s některými se na výstavě můžete i seznámit, kdo ale říká, že ve vás nerozproudí úplně jiné příběhy?

Výstavu můžete shlédnout v Galerii N, nacházející se vedle Městského divadla, od úterý do pátku, vždy od 13 do 17 hodin.