Princovy ostrovy

12:36
Ráno jsme vyrazili s plánem jet na Princovy ostrovy, i když  prší. Nejdříve jsme přešli do Nového města a „vyšli“ na věž Galata. Sama věž, postavená v šestém století, stojí na prudkém kopci. Vešli jsme dovnitř a tam dva výtahy. Věž prodělala kompletní vnitřní rekonstrukci. Rozhled je z ní hezký i když není zrovna azuro jako dneska.
Do přístavu jsem jeli tramvají a když už jsme našli správnou loď, zjistili jsme, že na istanbulkart, na kterou tu jezdíme, nemáme dost peněz a loď nám ujela. Tak jsme si šli dát čaj.
Čaj (turecky caj) se tu pije všude. Hned na prvním trajektu do evropského Istanbulu jsme si ho dali. Pije se tu z takových typických skleniček a i ve městě a v Grand Bazaaru jsme viděli, že funguje roznos. Chlap chodí s podnosem caju od krámu ke krámu a obchodníci si berou. Je to tu prostě zvykem. Když jsme u Modré mešity zjistili, že za caj chtějí místo obvyklé liry, lir pět, tak jsme byli trochu v šoku. Přeci jenom, mít čtyřnásobnou přirážku, to se zase tak často nevidí.

13:01
Na palubě probíhají předváděcí akce. Upřímně, takhle emotivní předváděčku škrabky na brambory jsem ještě nezažil.

17:25
Odjíždíme z ostrova Heybeliada. Když jsme přijeli, vydali jsme se na kopec v očekávání hezkého výhledu. Asi v půlce našeho takřka horolezeckého vystoupení o třech aktérech začalo neuvěřitelně pršet. Útočiště jsme našli až na vrcholku, v dětském hradu. Diky dešti jsme měli pevnost s tobogánem. Když se počasí trochu uklidnilo, vydali jsme se zase dolu, kde jsme se schovali do restaurace. Objednávali jsme si stylem ruce nohy, paní nerozuměla anglicky ani slovo. Než jsme se najedli, venku se udělalo modro, nechali jsme odjet loď a vydali se na průzkum ostrova. Po chvilce se k nám přidali tři toulaví psi, takže jsme měli i bodyguardy.
Když jsme obkroužili kopec s klášterem na vršku, zalezli jsme do cukrárny, kde jsem zažil takřka obchodně-etický šok. Vybral jsem si nějaký dort a když jsem řekl, že ten chci, tak mi majitel řekl, že ten si nemám dávat, že ten není úplně čerstvý. Zkušenost z našich cukráren mi napovídá, že u nás by mi to nikdo neřekl.
Po cestě převozem zpět do Istanbulu došlo na krmení racků, na které jsem se těšil.

20:07
Z přístavu jsme jeli podzemní lanovkou na Taksim, místo loňských protestů, odtud metrem na zastávku na mostě spojujícím Staré a Nové město a pak nakoupit něco k snídani do pekařství naproti, které patří sympatickému pánovi, který si hrozně rád povídá… turecky.

Istanbul a mešity

8:32
Přesně ve 4:30 jsme zjistili, že máme sice jeden minaret hned za oknem, ale minimálně další dva máme na doslech. A z každého hulákali něco jiného. Nebo možná hulákali to stejné, ale opožděně.

20:06
Dnes jsem se dozvěděl jednu podstatnou věc. Celou střední nás učili, že Hagia Sofia je ta krásná modro-bílá mešita. Ve skutečnosti se ta krásná modro-bílá mešita jmenuje Modrá a Hagia Sofia je naproti. Také je to jediná mešita, do které se tu platí vstup. No mešita. Byla postavena křesťany jako odpověď na Modrou mešitu, takže to asi úplně tak mešita není. Každopádně v ní byly odkryty krásné křesťanské mozaiky z dvanáctého století.
Po mešitách jsme šli do Yerebatské cisterny na vodu ze šestého století, což je soubor zčásti zatopených sloupů, který je pod zemí, dva sloupy podpírají hlavy medúz. Ve vodě tam plavou dokonce ryby.
Poté jsme navštívili sultánský palác Topkapi, který slouží jako muzeum, ve kterém jsou k vidění smaragdy z národního pokladu, 89 karátový diamant, sbírka zbraní a zbrojí a spousta krásných odpočinkových altánů. Rákozci si prý v Košicích nechal postavit něco podobného.
Po odchodu z Topkapi paláce, který je hned za Hagii Sofii, jsme si chtěli u jednoho z všudypřítomných stánků s kaštany a kukuřicí dát kukuřici. Když se kluci vytasili s cenou pět lir, když jsem věděl, že na druhé straně mešity ji mají za dvě, tak jsem odešel a kluci za mnou ještě volali, že teda jen dvě padesát. Smlouvat o vařenou kukuřici? Očividně to tu mají v krvi.
Pote naše kroky směřovaly do velkého bazaaru, kde jsme se ale neztratili, takže naprosté zklamání. Jinak se tam dá sehnat ale úplně všechno. Hlavně zlato a drahé i levné kamení.

Istanbul – cesta a první den

(asi tak) 11 000 km nad mořem
6:45
Cesta autem je unavující, cesta po de jedničce je hnusná a jelikož auto má platnou rakouskou dálniční známku, sjeli jsme už na Jihlavu a pres Znojmo pokračovali na Vídeň.
Na hranicích jsem viděl něco neuvěřitelného. Kromě klasického spektra kasin a night klubů se najednou v zatáčce vylouplo Excalibur city. Tomuhle komplexu vévodil obři drak, který mel všude v okolí spoustu potomků. Hlídali hrad Excalibur city.
Z Vídně do Budapešti jsem byl nejrychlejší. Možná to mělo co dělat s tím, že jsme potkávali jen kamiony, ale co… byl jsem prostě rallye král. Na poslední pumpě před letištěm jsme si dali dvacet, přijeli jsme totiž o dvě hodiny dříve než bylo v plánu, odevzdali auto na parking a hurá na letiště. Tam nudná standardní odbavovací procedura.
Letadlo Wizzair je staré. A to je dobře. Ty novější maji totiž o jednu řadu sedadel více a o to méně místa na nohy.

7:25
Vůbec nejlepší je, když vám tři Maďaři rodnou řečí něco povídají, vysvětlují vy nemáte absolutně tušení, o co jim jde (se sluchátky na uších ani nic neslyším) a anglicky taky moc nešprechtí. Argumentace založená na „Friend“ a „Ok“ se mi sice zdála trochu chabá, ale vylezla z toho výměna sedadla z mého normálního za XXLong extra legroom u nouzového východu.

Istanbul
14:15
Cesta do hotelu byla… krušná. Z letiště jsme jeli do města autobusem, ve kterém jsem neustále usínal, poté jsme nastoupili na trajekt a dojeli do starého centra Istanbulu. Hned na lodi mě překvapila cena čaje, jedna turecká lira, tj. asi deset našich korun. Tato cena je normální všude ve městě.
Do centra Istanbulu jsme přijeli před dvanáctou a ubytováni jsme měli až od dvou. Prošli jsme proto severovýchodní část starého města, Sulleymanovu mešitu. Zjistili jsme, že velká část budov je v dezolátním stavu, ale stále obývaná. Děti si hrají ve špíně, všude jsou toulavé kočky, pár domů ohořelých, dokonce jsme viděli jeden doutnat!
Majitel hotelu se trochu zděsil, když viděl, že jsme dorazili tři, myslel, že bude ubytovávat jen dva lidi. No, myslet znamená, však to znáte… Nakonec nám dal větší pokoj, s výhledem na mešitu (jednu z mnoha) a také s výhledem přímo do amplionu minaretu vedle na střeše. Na raní svolávání k modlitbě už se těším.

18:43
Zbytek dne jsme strávili prolézáním užšího a širšího okolí. Navštívil jsem, prý 6 mešit, ja bych si vzpomněl na tři, čtyři. Jsou všechny stejné, mění se jen výzdoba a okolí.
Zítra mě čekají ty hlavní: Modrá mešita a Hagia Sofia.
Ve městě zrovna probíhá předvolební kampaň, takže na akvaduktu patnácet let starém visí asi pětimetrová podobizna nějakého místního politika.

18:53
Začala večerní modlitba. Díky tomu amplionu asi pět metrů od okna to máme fakt z první ruky.